2025. február 4., kedd

GARÁDY SÁNDOR FONTOS ÉSZREVÉTELE A MARGITSZIGETEN - AMI BIZTOSAN KIMARAD AZ ELŐADÁSOKBÓL



Sajnos én ezen a rendezvényen nem tudok személyesen részt-venni. Ezért viszont meg kell írnom, hogy mi az, ami a Budapesti Történeti Múzeum megemlékezéséből biztosan ki fog maradni. És amiről szerintem egyetlen előadó sem mer majd beszélni, mert ellenkezik a Margitsziget történelméről ma is előadott hivatali állásponttal! Dogmákról van szó, méghozzá nagyon súlyos helyrajzi-földrajzi és értelmezési problémák sorozatáról, ahogy a történészek zsákutcába tévedtek, és egyre messzebb vitték egymást a tévútra. Margitsziget történelme is ezt a kárt szenvedte el. Napjainkban is tévúton halad a Budapesti Történeti Múzeum munkatársainak a nagy része, mert a történelem kutatása során, elsődlegesen nem a látképekre és oklevelekre koncentrálnak, hanem a korábbi történészi téveszméket, helytelen dokumentumokat másolják és népszerűsítik. 

Garády Sándor levele Nagy Lajos régésznek a Pusztatemplom 1930. évi ásatásának eredményeiről (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)


Kutatóként, én magam is tisztában vagyok azzal, hogy Garády Sándor a kevés időben nagy munkát végzett, és volt is több helyes megállapítása, melyek igaznak bizonyultak számomra is. Azonban az Árpád-kori és középkori főváros topográfiáját ő sem látta át, és ezért nem is jöhetett teljesen tisztába a korábbi vízrajzzal és a napjaink környezetétől teljesen eltérő állapotokkal. Éppen ezért, én is fontosnak tartom az emlékezést, egy elszánt kutató munkásságára, de tisztázni kéne immár azt is, hogy mi igaz, és mi nem az, a helyrajzi kutatásokból, amit régész-történész kutatóink tettek. Ki kell emelni a hibákat a helyes eredmények közül, mert a hibák sorozatos ismétlésének nem sok értelme van! És nincs értelme tekintélyeket állítani akkor, miközben a történészi, Árpád-kori és középkori főváros topográfiájának nagy része, teljes káosz, tévedések és tudománytalan erőlködések halmaza csupán, s nem több! Tévesen lett a római Aquincum területére  elképzelve történészeink által, Óbuda városa, és ezért a hegyen lévő Óbuda városát, melyet Sicambriának hívtak, meg sem találhatták. Fikarcnyi esély sem volt arra, hogy Óbuda városát azonosítsák, mert egyetlen történész sem próbálkozott az óbudai látképek azonosításával a képek nézőpontjából a vonatkozó oklevelekkel, és térképekkel közösen. A téves helyrajzi elképzeléseikhez akarták ferdíteni az óbudai látképeket, ezt látjuk Bertalan Vilmosné munkáiban. Óbuda történészi kutatása a tudománytól idegen, alaptalan és ostoba feltételezéseken és teljesen hibás elképzeléseken alapult, még pediglen a földrajztudomány és vízrajzi rekonstrukciók mellőzésével. Történészeink a mai 

A hegyoldalban lévő Sicambria-Óbuda városa
állapotokat vetítették vissza a múltba! Környezetvizsgálat és tanulmány nem készült. Pedig bizony a Főtér teljes környezete a középkorban még sziget volt! És ezt még napjainkban sem vallják be, nem merik elismerni, hogy súlyosan tévedtek. Ezúttal is ki kell hangsúlyosan emelnem, hogy egyetlen Óbudáról készült látkép sem ábrázolja a Főtér környezetére a középkori Óbuda városát, hiszen ezeken a látképeken, melyeket hadmérnöki rajzolók készítettek, Óbuda városa hegytetőn és hegyoldalban látható! De nézzük Garády Sándor briliáns észrevételét a Margitsziget történelmével kapcsolatban!

A BTM KŐTÁR ELŐADÓJA

Takács Ágoston, a Budapesti Történeti Múzeum kőtáros munkatársa, aki a megemlékezés előadója a Margitsziget témában, és sajnálatos módon, ezt a Garády információt nem fogja előadni, mert szintén szervilis módon, csak a tudománytalan történész téveszméket ismétli, a Margitszigettel kapcsolatban is. Ő volt az, akit a BTM kiküldött nekem a terepre, és akinek átadtam az általam összeszedett részleges emberi csontvázat, amiről egyébként azóta sem kaptam semmilyen tájékoztatást sem. Tehát, Takács volt az, aki a kocsimban ülve, az Óbuda-Wrs altemplomában begyűjtött bimbós-leveles oszlopfők fotóit megnézve, azt a 11. század végére datálta helyesen. Aztán pedig később, a Kanyó hazugságait látva az RTL Klub műsorában, már újkorinak ferdítette az Árpád-kori leleteket, és magyarázkodott, hogy "nem fogta a kezében azokat". Teljesen tévesen, azt képzeli Takács, hogy Kanyó ferdítései jelentik a jövőt, és neki oda kell igazodnia, miközben az évszázados téveszméket másolja a főváros történelmével kapcsolatban. Tehát ennyit a BTM kőtárában dolgozó Takács Ágoston hitelességéről. Korábban is láttam már a közösségi oldalakon, ahogy érthetetlen módon, Sashegyi Sándort és kutatásait gyalázza eszetlenül. Ha három élete lenne, sem tehetne annyit a múltunk megismeréséért, mint amennyit Sashegyi Sándor egymaga tett, Pomáz környékének vidékét járva! És ezt azért is fontos megjegyezni, mart Sashegyi Sándorhoz hasonlóan, Garády Sándor sem régész-történészként indult az életben, sőt még a szakmájuk is mindkettőjüknek a magyar vasútnál volt, és a végén a múltunk kutatásánál kötöttek ki. A tisztelet tehát Garádynak és Sashegyinek egyaránt kijár, még akkor is, ha a Takács-féle BTM-es munkatársak ezt képtelenek ténylegesen megadni nekik.

GARÁDY SÁNDOR ÉSZREVÉTELE



Újabban Garády Sándor, a főváros régi emlékeinek kiváló ismerője, és szerencséskezű kutatója, kétségbevonta a templom premontrei voltát. Véleményét széleskörű helyrajzi ismereteire alapítja, felfogását tehát fontolóra kell vennünk"...
Mit gondolnak kedves olvasóim, megvizsgálták ezt a megállapítást tüzetesebben? Lux megírta Garády észrevételét     azt pedig G Sándor Mária írta meg: 


Így maradhatott csak az utókorra, mert Garádynak ez a megállapítása, ez a tanulmánya kiadatlan maradt. Sanszos, hogy az erről szóló kézirat is, jó mélyen el lett süllyesztve. Azonban a Margitszigeten lévő romemléket Horthy Miklós feleségének óhajára újították fel.
Aquincum = Sziget !
Így tehát Garády megállapítását senki nem akarta megvizsgálni. Pedig Garády Sándornak bizony igaza volt, A Szent Mihály arkangyalról nevezett szigeti premontrei prépostság ugyanis sosem állt a Margitszigeten! Azon egyszerű okból, mert ugyanis a Margitsziget, sosem volt az óbudai Szűz Mária sziget, ahol a premontrei szigeti prépostság létezett! Insula Beate Marie Virginis, ma is a Főtér környezetét is jelenti, hiszen az Aquincummal és a római parttal közösen, egészen a középkor végéig szigetként létezett. És mindehhez a Duna áradása sem kellett, mert a Pilisből érkező vízfolyások nem voltak egyenesen a Dunába vezetve. És csak a huszadik század elején szabályozták a Dera és a Barát patakot is, és vezették a hegyoldali vizeket is a föld alá. Egészen addig, a Pilisből érkező bővizű forrás, és 32 vízfolyás a belső, teknő alakú pomázi-békásmegyeri-csillaghegyi medret táplálta vizével, amely körbevette azt a területet, amit napjainkban történészeink "Óbuda városának" akarnak eladni nekünk, a római Aquincum területén. 



A kormányzó feleségének az óhajára, újjáépítették annak a kisméretű kápolnának a romjait, mely sosem volt a premontrei szigeti prépostság. Itt írtam erről korábban. A nagyon súlyos probléma viszont az, hogy ma viszont a szigeti, Szent Mihály arkangyalról elnevezett prépostságnak adják elő azokat a romokat, ami vélhetően a ciszterciek Szűz Mária kápolnája és kolostora volt, és nem a premontrei renddé. 
A szigeti premontrei prépostság ma is a Főtér betonja alatt várja a sorsa jobbra fordulását!

Dillich Óbuda látképén a Főtér területe szigetként azonosítható!


AZ ESZTERGOMI ÉRSEK VÁRA A BOLDOGASSZONY SZIGETÉN




FOLYTATOM....