Marsigli egykorú hiteles Buda-Óbuda ábrázolása |
359 éve, 1658. július 10-én született Luigi Ferdinando Marsigli olasz földrajztudós, műgyűjtő, diplomata, utazó, tudós, hadmérnök, nyelvész-filológus, katona és kalandor.
A mozgalmas életű tudós volt kém, harcolt az oszmán seregek ellen, részt vett Magyarország felszabadításában, Buda visszafoglalásakor pedig ő menekítette ki a még épen maradt corvinákat a romok alól (ezután kerültek a bécsi császári könyvtárba). Mindez csak pár mozzanat abból a kalandos életműből, amivel Marsigli igazi polihisztorként hozzájárult az európai történelemhez.
Marsigli művei a kor hadtörténetével, természettudományával foglalkozó kutatók számára elengedhetetlen alapművekké váltak.
Ezen alkalomból Marsigli „A Duna Kahlenberg és Jantra között” című térkép-másolatát osztjuk meg Önökkel.
Marsigli tehát ugyanúgy kém volt és kiváló rajzművész, mint például Dillich, aki az egykorú hiteles Óbuda látképeket készítette, és ez egy nagyon fontos tény,éppen ezért Óbuda helyrajzával kapcsolatban erre még visszatérünk az összefoglalásnál.
Marsigli ábrázolása az óbudai területre tulajdonképpen teljesen világos és egyértelmű-kéne legyen bárki számára. De ahogy a krónikáinkat és a látképeket elferdítik, úgy félremagyarázzák Marsigli képeit is, a történész dogmáik és szamárcsapásaik érdekében a félretanított szakmabeliek és dilettáns követőik is. Sok esetben még az oklevelek fordításaiba és értelmezésébe is beleszóltak a buta dogmák! Bejelöltem tehát a pontosan ábrázolt hegyeket, és magyarra fordítottam a feliratokat. A helyén ábrázolt Óbuda városa - Buda, vet és a római Aquincum jelölése ANTIQ.ROM hűen tükrözik és tárják elénk a valóságot.
Marsigli Óbuda ábrázolása a Csillaghegyen |
Marsigli tudta, hogy hol volt a középkori Óbuda, ugyanakkor azt is, hogy a római Aquincum merre található! Tehát azt kell feltételeznünk, hogy mindkét helyszínen romemlékeket látott a saját szemével 1686-89 tájékán. Buda és Pest ábrázolása a megfelelő helyén hiteles, éppen ezért (is) a továbbiakat is teljesen hitelesnek kell elfogadnunk. Véleményünk kialakításához azt a tényt is tudnunk kell, hogy Marsiglit nem csak a természet szeretete késztette a Duna folyam és környezete megrajzolására.
Hatalmas szerepe volt abban, hogy a törököt mielőbb visszavonulásra kényszerítsék a magyar területekről. Különböző helyeken kiváló vízrajzi és terepismerettel rendelkezett, ugyanakkor fogságban eltöltött ideje alatt próbálta kiismerni az ellenség szokásait. Tudta, hogy hol lehet átkelni a folyókon, vagy adott esetben hol tudnak gyorsan hidat verni rajta. Az elfoglalni kívánt várak földrajzi környezetét tehát ő is tökéletesen megismerte, utazó-kém-hadmérnöki rajzoló és katonatiszt kortársaihoz hasonlóan pl Zimermann, Dillich, Tollius- Viannen. Úgy látszik a császári sereg semmit sem bízott a véletlenre, tanultak a kudarcokból és bebiztosították magukat több oldalról, illetve több szálon végeztették a kémtevékenységeket.Ezen szerzők Óbuda látképeit a bejegyzés végén összehasonlítjuk Marsigli térképével. Aztán egy Felkis nevű hiteles esztergomi földmérő ábrázolásával is, csak hogy biztosak legyünk a dolgunkban és a Laszlovszky, Kanyó és Búzás se tudjanak tovább lódítani Óbuda történelmével kapcsolatosan. De előbb megvizsgáljuk közelebbről, hogy mit ábrázolt még Marsigli Óbudáról
Általában korábbi viták során, a hivatalos oldal dilettáns követői ezt a részletet mutogatták nekem, amikor kértem őket, igazolják, hogy Óbuda a Zichyék területén létezett. Elvakult örömükben-hogy most aztán jól megmutatták nekem-a legfontosabb részleteket azonban észre sem vették, vagy készakarva nem akarták felfogni. Gondolhatnánk mi is, hogy mi van ezzel a Marsiglival?
A megoldás azonban végtelenül egyszerű...
Figyeljük csak meg az épületeket Óbudánál!
Vadonatúj, barokk stílusú épületeket látunk, a gúla alakú torony is erre utal! Mit látunk?
Ezek nem középkori épületek! |
Egy épületet templomtoronnyal, ami valószínűleg Zichyék első kastélya, hiszen igencsak hasonlít arra az épületre, amit a későbbi képeken is láthatunk. Azonkívül pedig 5 azaz öt kisebb ház látható még azon a területen, amit ma Óbudaként próbálnak bemagyarázni nekünk évtizedek óta. Persze a történész ezt megmagyarázná(mert a félrebeszéléshez és a téveszmegyártáshoz értenek a leginkább) hogy biztosan csak ennyi épület maradt épen a háború után. Minket azonban már nem lehet átverni, az okleveleink kórházról, fürdőkről és forrásokról, ezen forrásokon működő malmokról, a hegyen lévő hatalmas Buda alsó-felső városról, királynéi várról, sziklakolostorokról és annak PROMONTORIO előhegyén található Vetus Buda prépostságáról szólnak. Ezért ábrázolta Marsigli is a Csillaghegyen a várost, ugyanakkor mutatta meg számunkra, hogy a kép készítésekor a Zichyék Óbudája pontosan hol található. És ez a terület a középkorban, és még később is sziget volt, és érdekes módon ezt a tényt már korábban is tudták, és tudják ma is, de azért még tovább hazudnak.
1975 DUNA A CSILLAGHEGY ALJÁBAN |
Ezért is bukta a hivatalos oldal az egészet, mielőtt még bármi vitába kéne bonyolódni a szemellenzős társasággal. Ezért láthatjuk minden látképen a nyugati-belső Duna medret.
Óbuda városa pedig nem szigeten létezett!
Azonban itt megint egy hatalmas problémába ütközünk, illetve a hivatalos oldal gyermeteg butaságába. Ők úgy gondolják, hogy a már a török korban megszerzett Óbudára Zichyék csak 1746-ban építkeztek. Azonban az első Zichi ! óbudai sörház, már 1697-re felépült és bizonyára már akkor is szerették a sört, de azért a lakások hamarább megépültek, és a Marsigli térkép ezt ábrázolja számunkra!
Aki nem ismeri Marsigli munkásságát, az azt sem tudhatja, hogy művészünk, hogy a folyók mindenkori kiterjedését-arculatát ismerje, ezért különböző vízmagasságokat is megfigyelt és ábrázolt. Ugyanígy voltak ezzel más hadmérnökök is, ez akkoriban bizonyára alapkövetelmény volt. A nyugati belső Duna medret, ami kikötőként működött és mostanában mocsárosnak hívják, több szelvényen is ábrázolta. Okfejtéseimre a begyepesedett történész most biztos azt mondaná; az épületek kivétel nélkül mind elpusztultak, és ezért láthatjuk csak ezt. Nézzük meg tehát közelebbről azt a területet, ahová Marsigli Vetus Budát rajzolta- Csillaghegy-Megyer öblét ismét, és hasonlítsuk össze a többi hadmérnök rajzoló-kém munkáival!
MARSIGLI A CSILLAGHEGYEN MUTATJA ÓBUDA VÁROSÁT |
DILLICH HADMÉRNÖK ÓBUDA ÁBRÁZOLÁSAI A CSILLAGHEGYRE |
ATTILA VÁROSA-ÓBUDA A KÉPES KRÓNIKÁBAN |
ÁRPÁDÉK SEREGE BEVONUL ÓBUDÁRA |
A KÉPES KRÓNIKA IS HEGYTETŐN ÁBRÁZOLJA ÓBUDA VÁROSÁT !
ÓBUDA LÁTKÉPE ÉS A BELSŐ DUNA MEDER |
BÁRTFAI SZABÓ LÁSZLÓ FELIRATAI A CSILLAGHEGYEN ÉS MEGYER ŐBLÉBEN |
Tollius is a Csillaghegyen ábrázolta Óbuda városát, ráadásul még azt is leírta számunkra, hogy azért félnek megtekinteni az óbudai vár fürdőjét, mert a török könnyen ki tud odáig rohanni FEHÉRVÁRBÓL !
Amikor ezt a hiteles egykorú forrást elküldtem a történész dogmákból blogokat író Kanyó Ferencnek, akkor ő azt válaszolta, hogy; persze, a mai Székesfehérvárból ront ki a török. Remek példa ez arra, hogy milyen fokon elmebetegek az óbudai dogmáikat hirdető, elvakított és félreképzett fiatal történészek is, és ezért is a bársonyszékeikben ücsörgők a felelősek.
ZIMERMANN AZ ÓBUDAI JOBBÁGYSZÖKTETÉS A CSILLAGHEGY ALJÁBAN |
És akkor nézzük meg még az esztergomi hiteles földmérő térképét, hogy ő hova ábrázolta a Boldogságos Szűz ÓBUDAI Fehéregyházát-ami a királynéi vár-castrum-maga Óbuda város előhegyén létezett, minden hiteles oklevél tudósítása szerint!
ÓBUDA VÁROSA A CSILLAGHEGYEN |
ÓóÓ
De érdekes ugye, hát ez az Antonie Felkis szintén a Csillaghegyen ábrázolta Óbuda romjaiban még létező városát!
Hát nem furcsa ez kedves olvasóim?
A mi történészeink és régészeink egy hangos része pedig azt akarja nekünk bemesélni, hogy az itt felsorolt látképek, azok csak "bulvár" ábrázolások és a Zichy meghamisított térképeinek és Kneidinger Zichyék területéről szóló térképeknek kell csak hinni.
Na vajon kiknek hihetünk?
A hivatásos oldal miért erőlteti 2017-ben továbbra is, hogy Óbuda városa a római Aquincumban és a Zichy főtéren volt?
Így most a végén megint kell pár dolgot kérdeznem a dilettáns történész dogmákat hirdető hivatalos "szakértőktől"
Elvtárskáim!
MÉG MOST SEM VILÁGOS SZÁMOTOKRA HOGY
- A ZICHY FŐTÉR MI VOLT?
- HOGY HÍVTÁK A KÖZÉPKORBAN AZT A TERÜLETET?
- HOL TALÁLJUK A MAI FŐTERET A KÖZÉPKORI LÁTKÉPEKEN?
- MIÉRT NEM TUDTÁTOK OKLEVELEKKEL ÉS LÁTKÉPEKKEL EGYEZTETNI?
+ 2 RÁADÁS
A POMÁZI ÁRKOS ŐRÜLTEKNEK
ÉS A
BÚBÁNATOS SZAMARAKNAK
ÉS A
BÚBÁNATOS SZAMARAKNAK
Marsigli és a többi hadmérnök rajzoló sem Pomázt, vagy a Szamárhegyet ábrázolta Óbudaként! Herceg Ferenc tehát valótlant erőltet Pomáz területére, és nem látja be Sashegyi Sándor tévedéseit. Kozsdi Tamás közíró is csak az embereket butítja a Pannon Kulturális Egyesülettel közösen, a szamárhegyi Buda várával. Vulgo Ofen Buda a mai Buda vára,ez is jól látható a térképen! Ahogy a Zichy főtérről nincs óbudai látkép-hogy az Óbuda városa lenne- ugyanúgy Pomázról vagy a búbánatos Szamárhegyről sincs.
Ne dőljünk be alaptalan állításoknak és azok gyártóinak !
A képek nagyíthatóak! 2017.07.13. Egyed Zoltán Pajzsvivő